29
Styczeń
6:00 pm — 7:30 pm
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Anielewicza 6

Warszawa, 00-157 Polska
Darmowy
Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Czy judaizm znany sprzed wojny i Zagłady załamał się? Dlaczego doszło Zagłady i gdzie był wtedy Bóg? Jakich odpowiedzi na to pytanie udziela Żydom judaizm współczesny? Zapraszamy na spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem o najważniejszych wątkach żydowskiej refleksji teologicznej.

Zagłada postawiła przed wyznawcami judaizmu szereg fundamentalnych pytań, m.in. kwestionujących wiarę w Boga i w jego Opatrzność, a także podważających jego szczególną relację z ludem Izraela. Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem gościa specjalnego, prof. Pawła Śpiewaka, postaramy się przybliżyć najważniejsze wątki żydowskiej refleksji teologicznej po Zagładzie. Spotkanie poprowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

Zapraszamy na rozmowę wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej.

CZY BÓG UMARŁ W AUSCHWITZ? ŻYDOWSKA REFLEKSJA TEOLOGICZNA NAD ZAGŁADĄ
29 stycznia (środa), godz. 18.00
WSTĘP WOLNY | Zapraszamy!

*** Wkrótce podamy kolejne terminy spotkań z cyklu Żydowskie ABC ***

—–
Minione spotkania:
JAK JEST ZBUDOWANY KALENDARZ ŻYDOWSKI?
2 października (środa), godz. 18.00
Judaizm to w dużej mierze religia uświęcania czasu. Rytm życia Żydów wyznaczają przeplatające się dni zwykłe, szabaty i coroczne dni świąteczne. Kształtowanie się struktury kalendarza żydowskiego, dopisywanie do niego nowych elementów to niektóre z fascynujących, dynamicznych procesów w judaizmie rozwijanych od tysięcy lat. W tajniki pojmowania czasu w judaizmie wprowadzili nas rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Oriel Zaretzky. Dyskusję poprowadził Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

CZYM JEST ŚMIERĆ I ŻYCIE POZAGROBOWE?
14 listopada (czwartek), godz. 18.00
Jaka jest wizja życia pozagrobowego w judaizmie i tradycji żydowskiej? Jakie miejsce zajmują umarli w kulcie judaistycznym? Judaizm to religia uniwersalistyczna i kompletna, która udziela odpowiedzi na intrygujące pytania dotyczące egzystencji człowieka po zakończeniu życia doczesnego. Rabin ortodoksyjny Oriel Zaretzky oraz rabinka konserwatywna Małgorzata Kordowicz pomogli nam lepiej zrozumieć te mniej znane obszary judaizmu. Dyskusję poprowadził Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

CO TO JEST KABAŁA?
5 grudnia (czwartek), godz. 18.00
Kabała, czyli mistyka żydowska, to wielki i bardzo złożony element tradycji religijnej judaizmu. Jakie są źródła tej tradycji oraz jej najważniejsze koncepcje? W jaki sposób mistyczne treści judaizmu są widoczne w żydowskich praktykach i obyczajach religijnych? Które teksty kabalistyczne są kluczowe? Gdzie znajdują się najważniejsze centra nauczania kabały?
Gościem specjalnym był dr Arje Josef Krawczyk, filozof specjalizujący się w mistyce żydowskiej, religioznawca, członek kolelu rabinicznego Or Jonatan w Hamburgu. Spotkanie poprowadził Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

Szczegóły

Data:
29 stycznia
Czas:
6:00 pm - 7:30 pm
Koszt:
Darmowy
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/738290653298946/?event_time_id=781857752275569